Λίστα ομάδων στο NHL

Χόκεϊ: Λίστα ομάδων NHL

Παιχνίδι χόκεϊ Κανόνες χόκεϊ Στρατηγική χόκεϋ Γλωσσάρι χόκεϋ

Πόσοι παίκτες είναι σε κάθε ομάδα;

Κάθε ομάδα μπορεί να έχει 23 παίκτες με σύμβαση. Από αυτούς τους 23 παίκτες, 20 μπορούν να ντύσουν για ένα παιχνίδι συμπεριλαμβανομένων 18 σκέιτερ και 2 τερματοφύλακες. Συνήθως μια ομάδα θα έχει 13-14 προς τα εμπρός, 7-8 άμυνα και 2 τερματοφύλακες στο 23 ρόστερ τους.

Πόσες ομάδες NHL υπάρχουν;

Υπάρχουν επί του παρόντος 31 ομάδες NHL, συμπεριλαμβανομένων 7 στον Καναδά και 24 στις Ηνωμένες Πολιτείες. Υπάρχουν δύο μεγάλα συνέδρια. Η Ανατολική Διάσκεψη αποτελείται από δύο τμήματα. τον Ατλαντικό και τον Μητροπολίτη. Η Δυτική Διάσκεψη αποτελείται επίσης από δύο τμήματα. το Κεντρικό και Ειρηνικό.

Διασκεδαστικά γεγονότα για τις ομάδες NHL
  • Οι Πιγκουβούνοι του Πίτσμπουργκ σημείωσαν μία φορά 5 γκολ σε 2 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα.
  • Ολόκληρη η περίοδος χόκεϊ 2004-2005 έκλεισε λόγω εργατικής διαφωνίας μεταξύ των παικτών και των ιδιοκτητών.
  • Οι Μόντρεαλ Canadiens έχουν τους περισσότερους τίτλους Stanley Cup με 24.
  • Από το 2007 ξεκίνησε η σεζόν NHL στην Ευρώπη. Μερικά μέρη που έχουν παίξει περιλαμβάνουν τη Σουηδία, την Τσεχική Δημοκρατία και τη Φινλανδία.
  • Οι Canadiens νίκησαν τους Senators 7-4 στο πρώτο παιχνίδι NHL.
  • Όταν το Μόντρεαλ Arena κάηκε το 1918, το πρωτάθλημα πήγε ένα χρόνο με μόνο τρεις ομάδες.
  • Οι Boston Bruins ήταν η πρώτη αμερικανική ομάδα στο NHL. Ένωσαν το 1924.
  • Οι Canadiens κέρδισαν πέντε συνεχόμενους τίτλους στο Stanley Cup μεταξύ 1956 και 1960.
  • Ο Wayne Gretzky έπαιξε ένα χρόνο για ένα αντίπαλο πρωτάθλημα, το WHA, πριν από την κατάρρευση του πρωταθλήματος και έγινε μέλος του Oilers.
  • Ο Wayne Gretzky ήταν ο τελευταίος παίκτης που είχε την τριετή περίοδο αναμονής να κυματίζει για να μπει στο Hockey Hall of Fame.